Selectați pagina

Tot mai mulţi moldoveni au reacţii adverse după administrarea medicamentelor

Tot mai mulţi moldoveni au reacţii adverse după administrarea medicamentelor

Tot mai mulţi moldoveni au reacţii adverse după administrarea preparatelor. Potrivit Agenţiei Medicamentelor, de la începutul anului au fost înregistrate 790 de cazuri, în timp ce în 2017, pe tot parcursul anului, s-au adresat doar 500 de pacienţi, scrie publika.md

Numărul este în creştere, deoarece oamenii au început să sesizeze tot mai des astfel de situaţii.

Printre medicamentele ce provoacă cel mai des reacții adverse sînt cele împotriva tuberculozei, antibioticele, analgezicele şi anestezicele. Acestea pot cauza dereglări ale sistemului digestiv, amețeli, vomă, diaree și erupții cutanate.

Medicii recomandă oamenilor să nu se trateze singuri şi să fie atenţi la intervalul de timp atunci cînd administrează pastilele.

Agenția Medicamentului și Dispozitivelor Medicale organizează o conferință cu tema “Raportarea reacțiilor adverse la medicamente și utilizarea rațională a preparatelor și dispozitivelor”.

Lasa un raspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *